torek, 9. julij 2013

Zajem zaslona

Pri svojem izdelku zajema zaslona bom pokazala neko temo iz družabnih omrežij in sicer, kako se lahko posname vsebino Facebooka na računalnik in vsebina nato deluje kot samostojna spletna stran (ohranja podatke). 

Zajem zaslona sem opravila s programom Cam Studio, ki je enostaven za uporabo. 

Končni izdelek


Izdelava

Najprej sem odprla stran in program Cam studio. S snemanjem dogajanja na zaslonu se v tem programu prične s preprostim pritiskom na gumb Record video from the screen.


Na posnetku je vidno, da sem najprej obiskala družabno omrežje facebook - svoje in šla na izvozila svoje podatke iz facebooka preko: Account settings -> Download a copy od your facebook data. Nato sem morala vpisati svoje geslo na facebooku. Podatke sem dobila na svoj mail, kjer sem si jih lahko ogledala. 
Te podatke se da izvozit in tako si kreiramo svojo mapo, kjer lahko te strani odpiramo kot samostojne strani. 

Datoteka s povezavami.
 Hranjenje informacij.
 Hranjenje slik s podatki o sliki in komentarji pod sliko.


S programom Cam studio pa sem imela tudi kar nekaj težav, kajti nastane problem pri bolj obsežnih datotekah, ko se program preprosto sesuje. Sicer pa je zelo uporaben, še posebej za kreiranje tutorialov in HOW TO -jev. 

ponedeljek, 8. julij 2013

Spletna stran

Ustvarila sem spletno stran, ki jo lahko najdete na TUKAJ.


Izgled spletne strani




Izdelava


Na spletu sem poiskala zastonjsko HTML predlogo za spletno stran. Datoteke sem nato odprla v tekstovnem urejevalniku Notepad++, kjer sem popravila željene podatke.

Ker je stran statična, samo HTML, sem morala osnovno datoteko index.html podvojiti tolikokrat, kolikor podstrani ima stran. Ko klikamo po meniju na vrhu strani, se nam ubistvu odpirajo posamezne pripadajoče strani.


V HTML datoteko sem ustrezno vstavila besedilo.


Dodala alineje.


Dodelovanje podstrani.



Uporaba v šoli: V osnovni šoli se pri predmetu računalniška omrežja v devetem razredu običajno učenci učijo izdelovati svoje spletne strani in učitelji jim nudijo različne zastonjske ali nezastonjske programe, s katerimi bi to lahko realizirali. Sama sem mnenja, da bi si vsak posameznik zasluži dobiti priložnost, da lahko izdela spletno stran. Zelo priporočljivo pa je, da bi to znanje podali vsem učencem že v osnovni šoli.Spletna stran je en od možnih načinov izražanja mnenja preko spleta, kjer lahko to vsak posameznik tudi pokaže. Seveda pa so tu tu seveda tudi nevarnosti ker, kot sem že povedala, se vsebina, ki jo posredujemo na splet ne da popolnoma izbrisati (vedno se nekje hrani). Spet po drugi strani pa je to tudi učenje odgovornosti in ozir na posledice, s čimer otroke učimo tudi prevzetja odgovornosti za posledice. Izdelek, oziroma spletna stran je tudi zaščitena, nihče ne more brez našega dovoljenja (uporabniškega imena in gesla). spreminjati spletne strani, objavljati na njej, jo posodabljati. Spletna stran se v šolstvu že tako uporablja. Preko spletnih strani in strežnikov lahko starši spremljajo napredek svojih otrok, aktualne dogodke, ki se godijo na šoli. Prav tako se letne evidence učiteljev samih vodi po večini šol preko spleta in strežnika moodle. Učitelji so venomer bolj vešči in disciplinirani tudi v komunikaciji, tako s starši kot tudi z ostalimi, preko spleta. 
V šolstvu se lahko uporablja spletne strani tudi pri drugih predmetih, ne izključno računalniških in tako učencem na drugačen, nov in zanimiv način predstavljamo vsebine. Na spletni strani lahko tudi urejamo pravice in možnosti dostopov, tako da lahko nekatere občutljive vsebine tako delimo samo s starši.
Z otroci bi pri obravnavanju snovi na temo Spletna stran najprej predstavila temo in postopek izdelave (kako pišejo kodo, kateri so možni programi za izdelavo, kako lahko oblikujejo svoje spletne strani, kako ccs omogča klicanje skupka ukazov za oblikovanje spletne strani itd.). Pri izdelavi bi si lahko izbrali temo, ki jim je všeč, denimo svoj hobi, za kar bi poiskali ustrezno literaturo, slike, animacije. Posebej bi jih tudi opozorila, naj bodo pozorni na vsebino spletne strani, kajti ogled je na medmrežju omogočen vsem, zato naj bodo pazljivi, kaj objavljajo. 

Animacija

Za izdelavo animacij je na spletu veliko brezplačnih programskih orodij. Sama sem si izbrala kar gif.maker.me. 

Končni izdelek


Izdelava

Ideja je bila, da poiščem logotipe nekaj najbolj znanih družabnih omrežij in jihzdružim v gif animacijo. V orodju GIMP sem obdelala še obrazno mimiko prvega moža Facebooka, Marka Zuckerberga in ikono Like, ki je značilna za facebook. Vse slike skupaj sem uvozila v program  gifmaker.me.
Upo


V naslednjem koraku sem jih postavila po vrsti, kot želim da si sledijo (prikazano s puščicami).  Določila sem še čas trajanja sličic. Gif sem nato samo še ustvarli s pristiskom na gumb Create now in izvozila datoteko. 



Uporaba v šolstvu: Kot smo se učili pri tem predmetu, da možgani veliko bolje delujejo (Mayer) če premljajo razlago in sliko hkrati. Animacija je tipičen primer, kjer učenci le opazujejo neko dogajanje ob zvoku, kar omogoča boljše pomnenje. Animacijo bi uporabila ob razlaganju snovi, ki se navezuje na animacijo. S tem bi omogočila učencem razlago z grafičnim prikazom


Miselni vzorec

Izdelava miselnih vzorcev v šolstvu je precej podobna. Lahko jih izdelujemo ročno, prav tako pa jih je mogoče ustvarjati tudi preko računalnika.

Za izdelavo svojega miselnega vzorca sem uporabila spletno stran bubbl.us. 





 Končni izdelek



 Najprej sem ustvarila new mind map in jo poimenovala. Nato sem prvo okno poimenovala Družabna omrežja ter spremenila barvo oblačka in besedila.








Dodala sem otroke in brate (new child bubble, new sibling bubble) in jih po želji obarvala.


Po potrebi sem tudi izbrsala kakšno vozlišče. 














Uporaba v šolstvu: Uporaba miselnih vzorcev v šoli je smiselna. Je pomemben način učenja, predvsem primeren za vizualni tip učencev, ki si snov tako lažje zapomnijo. Zelo pomembno je, da učencev učimo učnih navad, zelo dobrodošlo je, da jih z različnimi učnimi navadami seznanimo že čim prej. S pomočjo miselnega vzorca je lahko učenje hitrejše in učinkovitejše.Učenci si z barvami miselni vzorec ustvarijo sami, kar spodbuja njihovo kreativnost in ustvarjalnost in kar je najpomembnejše - priklic informacij.

Scratch

Scratch je zastonjski program namenjen temu, da bi naučili otroke programiranja.





Glavna ideja

Ideja za moj Scratch program je, da bi otroke opozorila na nevarnost družabnih omrežij ter na kaj vse morajo biti pozorni pri uporabi družabnih omrežij.  Pri izdelavi svojega programa sem uporabila    lik sove Tweet-Tweet, ki ve vse in ji je zelo pomembno znanje. Ko se ljudje zatečejo k njej po informacije jim vedno postavi nekaj vprašanj, nakar se odloči, ali jim bo povedala želejno informacijo ali ne. V tej zgodbi pomoč išče deček Lovro, ki ima rojstni dan vendar se njegovi starši vrnejo iz službe v večernih urah, zato je nestrpen in prosi na sovico Tweet- Tweet, če mu zaupa, kaj je dobil za rojstni dan. Le ta mu postavi osem vprašanj. Na štiri vprašanja od osmih mora deček odgovoriti pravilno, sicer se bo Tweet- tweet posvetovala s starši o darilu in le v primeru, da se zmoti pri dveh vprašanjih mu bo povedala, da bo za darilo dobil računalnik. 
Vsakemu vprašanju sledi povratna informacija (pravilno/ napačno in razlaga).Igra se zaključi tako, da se Lovru seštejejo pravilna vprašanja in Tweet - tweet mu takrat tudi pove, kaj meni o njegovem znanju o družabih omrežjih ter mu da nasvet. Tweet-tweet je stroga, vendar se mi zdi, da bi otroci morali vedeti več o varni in previdni uporabi socialnih omrežij.

Izdelava

Najprej sem dodala ozadje: Stage -> Ozadja - Uvozi -> (izbira datoteke)











Podobno sem naredila tudi za lika: Spirte ->Obleke -> Uvozi ->(izbira datoteke). 

Pri sovi sem dodala še obleko.




Sovi sem podala kodo za letenje.















Koda za pogovor med Tweet -tweet in Lovrom - koda sove. Najprej je pogovor, nato sova napove kviz. Na sliki je predstavljena tudi koda za prvo vprašanje in vrednotenje pravilnega odgovora (na začetku se spremenljivka točke postavi na nič), pravilen odgovor šteje 5 točk.Na vsak odziv je podana tudi povratna informacija.

 Podobno tudi za vsa ostala vprašanja.










Zaključni del Tweet - tweet (izračun točk) in odziv na rezultat. 








Vsaka reakcija Tweet - tweet sproži nek odziv Lovra.



















Koda Lovro:









  Koda Tweet - tweet:





















Uporaba v šolstvu: Kodo Scratch bi lahko uporabili v šoli pri sestavljanju kviza in točkovanja. Uporabljali bi jo lahko pri obravnavi zanke if - then in otroci bi izdelovali podobne kvize. Za uvodno motivacijo bi jim dali primer tudi reševat na spleti učilnici pa bi si lahko tudi ogledali tutorial HOW TO, torej kako se lahko sami lotijo izdelovanja kviza v Scratchu s pomočjo zanke IF - THEN.

nedelja, 7. julij 2013

Urejanje Videa

 Za obdelavo video posnetka sem uporabila program Microsoft Live Movie Maker. Gre za zelo enostaven program, ki vključuje vse glavne funkcije za obdelavo videa. Orodje za rezaje po času, orodje za prelivanje med posnetki, dodajanje glasbe, efekti za na slike in video posnetke.

Končni izdelek



Izdelava

Najprej posnetke in slike preprosto povlečemo v veliko belo polje na desni. Uporabnimo kretnjo Povleci&Spusti. Tako najlažje material za video vnesemo v Movie Maker. Nekaterih tipov datotek, kot naprimer .qt, nam ne bo dovolilo vnesti, ker Movie Maker s tem formatom ne zna delati. Take formate moramo prej z drugimi orodji prevesti v .wmv, .mov, .avi, .mp4 ali podobno. Nekaj bolj splošnega.



Posnetke potem obrežemo v smislu, da odstranimo tiste časovne dele, ki nas ne zanimajo. To delamo z miško tako, da kazalnik za video postavimo na časovnico, kjer želimo video odrezati, kliknemo desni klik na video posnetek (sliko) in izberemo SET START POINT (oz. SET END POINT).



Za posamezne elemente določamo trajanje. Elementi so lahko prehodi, slike, efekti in podobno.



Na koncu videoposnetek izvozimo. Pri tem izberemo primerno kvaliteto in format. U bistvu se odločamo na podlagi tega, kje imamo namen izdelek predvajati.






Obdelava zvoka

Moj izdelek obdelave zvoka vsebuje izseke intervijujev o družabnih omrežjih, predvsem o facebooku, glasbo na temo facebook in obdelano brano besedilo iz wikipedije o družabnih omrežjih. 

Končni izdelek






Izdelava

Najprej sem zvočne posnetke dodala na časovnico. Preposto mp3 datoteke potegneš iz mape na osrednje veliko sivo polje. Na sliki so označena glavna orodja za označevanje zvoka. Zvok označimo, potem pa uporabljamo klasične operacije za brisanje, koprianje, lepljenje, rezanje delov posnetka. Tako preuredimo zvok in odstranimo željeno. Med orodji najdemo tudi orodje za premikanje izsekov ali posnetkov po časovnicah sem ter tja.



Če želimo posneti svoj glas, moramo kot vir signala izbrati svoj mirkofon. Izberemo tistega, ki je primeren. Prej preizkusimo kako glasno in z kakšne razdalije moramo govoriti v mikrofon, da bo posnet signal dovolj glasen, razločen. Paziti moramo, da signal zaradi preglasnega govorjenja ni popačen.



Na začetku, na koncu ali kje vmes lahko na posameznem posnetku določimo tako imenovani FadeIn oz. FadeOut. Funkcija uredi glasnost na označenem tako, da se začne s 0% glasnosti in zvezno preide na koncu do 100% glasnosti. S tem naredimo blažji prehod pri začetku in koncu posnetka.


Na koncu moramo celotni posnetek izvoziti v končno datoteko. Program nas opozori, da bo vse glasovne osi združil v en stereo zvočni posnetek.



Rasterska slika

Rasaterska slika - v računalništvu a pojem opsuje sliko, ki je predstavljena z mrežo majhnih pravokotnikov, ki jim pravimo piksli. Vsak piksel ima določeno barvno RGB vrednost. Če so piksli dovolj majhni oz. če je mreža dovolj gosta, lahko na ta način opišemo poljubno sliko.

Odločila sem se, da bom oblikovala sliko o družabnih omrežij in sicer, da bom izpostavila napis "social network" iz besedila, torej poudarila svojo osrednjo temo - družabna omrežja. 

Sliko sem obdelala v programu GIMP. Primer prikazuje osnovno uporabo mask.


Izvorna slika

Obdelana slika

Izdelava

Najprej odpremo izvorno sliko v programu Gimp.



Potem podvojimo PLAST. Izberemo Layes -> Duplicate Layer



Uredimo barve. Barve -> Obarvanost-nasičenost



Nasičenost barv nastavimo na -100 (brez barv)



Čez nivo dodamo MASKO, kot je prikazano na sliki.




V orodjarni sedaj izberite orodje SLIKARSKI ČOPIČ. Po potrebi mu tudi prilagodite velikost.
S čopičem lahko sedaj odkrijete barve, ki so v spodnji maski. (izberite tiste dele, ki želite, da imajo prvotno barvo).




Na koncu pa še izvozimo končno sliko.


Uporaba v šolstvu: Kot je že povedano, je rasterska slika sestavljena iz pikslov. Slika je torej sestavljena iz bitov, kar pomeni, da se z učenjem urejanja teh slik učimo urejanja vseh fotografij iz fotoaparatov in tudi iz spleta. Na mojem blogu je trenutno predstavljen le del tega, kaj vse lahko naredimo z rastersko sliko, vendar pa je opcij veliko več (na primer izrezovanje, lepljenje, menjava ozadja, oblikovanje slike, spreminjanje barv sestavljanje kolažev itd.). Znanje oblikovanj slik je čedalje bolj pomembno in GIMP eden od programov, ki bi ga bilo vredno omeniti že v osnovni šoli pri oblikovanju slik ali vsaj v srednji šoli.



petek, 5. julij 2013

Vektorska slika


Vektorska slika omogoča ohranjenje resolucije ne glede na to, kako jo približamo (za razliko od rastarske). To pomeni, da so poteže črt ravne in gladke (niso iz pikslov.)

V programu InkScape sem narisala vektorsko sliko na temo družabno omrežje. Končni izdelek vsebuje tablico, prenosnik, stacionarni računalnik in pametni telefon, s katerim lahko dostopamo do različnih družabnih omrežij preko spleta.



 .Začetna slika



Končna slika

Izdelava
 




Z orodjem "Riši krivulje in ravne črte" ter s svinčnikom "Riši prostoročno" narišem monitor in tipkovnico stacionarnega računalnika in tipke na tipkovnici obarvam.







Z orodjema "Zapolni zaključena območja" obarvam računalnik ter z orodjem "Ustvari in urejaj prelive" dodam gradient barvam.















Na zaslon dodam imena izbranih socialnih omrežij in besedilu uredim z orodjem "Dodaj
in urejaj besedilo".








 Podobno kot sem narisala računalnik narišem še pametni telefon in tablico, urejam obliko z orodjem "Uredi poti po vozliščih" z namenom, da dobim lepe linije krivulj in z orodjem "Riši kroge, elipse, loke" oblikujem tipko na pametnem telefonu in tablici.




Podobno kot prej narišem še prenosnik z uporabo vseh že omenjenih orodij. 
Z uporabo orodja "Riši kroge, elipse, loke"  in "Riši krivulje in ravne črte" narišem še oblak in puščice.



 

 

Uporaba v šolstvu: Tako v osnovni šoli kot tudi v srednji šoli je tako kot samo ustvarjanje slik kot tudi oblikovanje le teh zelo pomembno. Učenci lahko veščine risanja na računalnikih lahko povežejo tudi z ostalimi predmeti in se s tem tudi marsikaj naučijo, razmejo in si znajo predstavljati, kako določene stvari v resnici zgledajo. Izdelovanje vektorske slike je preprosto in učence lahko z uporabo programa naučimo tudi RGB model, oblikovanja samega, preurejanja slike in navsezadnje spoznajo,  kaj sploh pomeni vektorska slika.